Mikro beton nasıl uygulanır?

Mikro beton zemin kaplamaları uzman ekip ve ekipmanlarla uygulanabilen aynı zamanda küçük metrajlarda amatör uygulama imkanı da sunan bir kaplama türüdür.


Mikro beton uygulaması için gerekli adımlar ve uygulama şekli aşağıdaki gibidir;


1). Uygulama öncesi keşif. Burada dikkat edilmesi gereken mevcut zeminin ne ile kaplı olduğu, nasıl bir yapıya sahip olduğu, tamirat gerektirip gerektirmediği ve kot farkları gibi hususlardır.


2). Saha temizliği ve astarlama. Bu işlem için saha öncelikle ince bir temizlik yapılarak her türlü kirden tozdan yağdan arındırılır. Ardından keşifte karar verilen uygun astarlama yapılır. Astarlama zemin koşullarına göre farklılık gösterir.


3). Mikro beton uygulaması.
Bu uygulama da ilk aşamalar gibi gayet özenle yapılmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce ekipmanlar ve su tekrar gözden geçirilir. Ardından kuru toz halindeki beton ile uygun miktarda su karıştırılır. Bu karıştırma teknik föyde anlatıldığı gibi olmalıdır. Ardından mikro beton zemine dökülür ve bir mala yardımıyla homojen bir şekilde yayılması için malzemeye yardım edilir.


4). Zımparalama ve cilalama
. Bu uygulama mikro beton kuruduktan yani 12 saat ile ortama bağlı 3 gün aradan sonra yapılır. Yüksek devirli beton zımpara makinesi ile silim yapılır. Ardından alan tozdan tamamen arındırılır ve bir rulo ya da mop yardımıyla cila iki kat uygulanır. 6 saat sonra tamamen trafiğe açılır.